Loading
Meme MR Fiyatı Nedir?
18 Nisan 2022 / Pazartesi - 08:11
Meme MR Fiyatı Nedir?

Meme MR Check Up Programı Nedir? 

Meme MR Checkup Programı, meme kanseri taramada tıbbın tüm modalitelerinin yaşa uygun bir şekilde kullanıldığı tam tarama protokollerinden oluşan bir paket programdır.

Meme MR Check Up Programı neleri içerir?

Meme Check Up programı iki ana başlıkta oluşturulmuştur. Buna göre;

1) Meme Kanseri Check up 40 yaş altı radyasyonsuz tarama programı

     -FAST (Hızlı MR) Meme MR

     -Meme Ultrasonu

     -Meme Muayenesi

2) Meme Kanseri Check up 40 yaş üstü tam tarama programı

      -FAST (Hızlı MR) Meme MR

      -Mammografi

      -Meme Ultrasonu

      -Meme Muayenesi

40 yaş altında programda neden mammografi yok?

Mamografi içerdiği radyasyon nedeniyle ulusal ve uluslarası tarama programlarında 40 yaş altı prodüktif çağdaki kadınlarda klinik şüphe olmaması durumunda kullanılmamaktadır. 40 yaş üstündeyse hücre bölünmesi potansiyeli azaldığı için görece olarak radyasyonun etkisinin azalmasından dolayı taramada kullanılmaktadır.

Neden Meme Check up Programını yaptırmalıyım?

Günümüzde uygulanan tarama programlarında genellikle sadece mammografi yada mamografi-ultrason kombinasyonu rutinde kullanılmakta olup, muayene kısmı bu konuda uzman genel cerrahi uzmanları tarafından çoğunlukla yapılmamaktadır.

Meme MR mamografi ve ultrason ile elde edilemeyen pek çok ayrıntıya ulaşmamızı sağlar ki bu da tarama protokollerinin güvenliğini belirgin bir şekilde arttırmaktadır. Ayrıca bu değerlendirmeye ek uzman genel cerrah tarafından bu tetkikler ışığında yapılan tam muayene tarama programının etkinliğini maksimum düzeye çıkarmaktadır.

Meme MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

 Meme MR içinbir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Meme MR ı nasıl gerçekleştirilir ? 

Diğer MR incelemelerinde olduğu gibi Meme MR, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Hastalar, memeleri koil/sargı adı verilen bir cihaz içerisinde kalacak şekilde yüzüstü yatarlar.

Koil memelerinizi yerleştirmek ve sıkıştırma olmadan görüntülenmelerine izin vermek için açıklıklara sahiptir. Meme seviyesi cihazın orta kısmına gelecek şekilde hasta yatağı tünele ilerletilir ve inceleme bu pozisyonda gerçekleştirilir.

Toplam inceleme süresi ortalama 13 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. 

İnceleme sırasında genellikle damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Meme MR ı fiyatı nedir? 

Meme mr fiyatı için 444 23 64 numaralı telefonumuzdan direk bilgi alabilirsiniz.