Loading
Kabızlık nedenleri ve tanı yöntemleri nedir?
22 Nisan 2022 / Cuma - 20:02
Kabızlık nedenleri ve tanı yöntemleri nedir?

Kabızlık için risk faktörleri nelerdir?

İleri yaştaki kişiler, kadın hastalar, sıvı kaybı yaşayanlar, hareketsiz yaşayanlar, bazı ilaçlar ,depresyon kabızlık için risk faktörleridir. Kabızlığın tanısı maksadıyla anal bölgenin muayenesi ilk planda yapılmalı takiben lüzumu halinde kolonoskopi, anal manometre, kalın bağırsakdan geçiş süresi gibi ileri testleri ek olarak en güncel tanı yöntemi olan MR Defekografi yapılabilir.

 

Kabızlığın zararları nelerdir?

Kabızlık uzun dönemde bağırsağın çapını genişleti ve makatta dışkının atılmasını sağlayan kasların yeterince gevşememesi nedeniyle çatlaklar oluşabilir, Bu da ağrılı dışkılamaya yol açabilir. Hastalar zamanla dışkılama yapmaktan kaçındığı için kabızlık kısır döngü ye dönüşebilir. Ayrıca bu uzun süreli kabızlıklarda dışkının taşlaşması gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunun dışında basur problemi olan hastalarda kabızlık halinde kanamalar ve ağrı şikayetinin yaygınlaşması söz konusu olabilir.

 

Kabızlığın Tanısında MR Defekografi nin yeri nedir?

MR Defekografi kronik kabızlık, zor dışkılama, dışkı tutamama gibi sorunlar ile birlikte idrar kaçırma problemlerini ve makattan barsak sarkması araştırmak için yapılan radyolojik bir incelemedir. Tetkikin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Tetkik sırasında radyasyon alınmaz ve hızlı bir şekilde sonuç verilir.

 

MR Defekografi’ yi Bursa da nerede yaptırabilirim?

MR Defekografi Bursa da Hayat Hastanesinde yapılmaktadır. İletişim için 444 23 64 den irtibat kurabilirsiniz.