Loading
Fibrokist nedir, nasıl tedavi edilir?
19 Mayıs 2022 / Perşembe - 12:23
Fibrokist nedir, nasıl tedavi edilir?

Fibrokistik meme ne demektir?

İçinde sıvı dolu, bağ dokusu artışı ve süt bezlerindeki büyüme ile olan değişikliklere fibrokist denilmektedir. Kadınların yaklaşık %50' si hayatlarının bir döneminde  fibrokistik değişiklikleri yaşarlar.

Fibrokistler neden olur? 

Hormonal değişiklikler ve meme dokusunun verdiği cevabın neden olduğu düşünülmektedir. En sık 50 yaş altında ki kadınlarda görülür.

Fibrokist belirtileri nelerdir?

Genelde memelerde hassasiyet, ağrı ve ele gelen sertlikle kendini gösterir. Özellikle bu şikayetler adet görmeden önceki günlerde her iki memede artış gösterebilir.  Daha nadiren meme ucundan renkli akıntı gelebilir.

Fibrokistler kansere dönüşür mü?

Fibrokistlerin saptanması hastanın kanser riskini tek başına artırmaz ancak fibrokistler meme kitlelerini sakladığı için kanser tanısını son derece zorlaştırır. 

Hekime ne zaman başvurmalı? 

  • Memede ele gelen yeni bir kitle fark edilirse
  • Daha önce ele gelen  kitle aniden büyürse
  • Ağrı sürekliyse
  • Memede sıra dışı bir değişiklik ortaya çıkmışsa
  • Kanlı meme ucu akıntısı varsa

Tanı nasıl konulur?

Hekim meme muayenesi yapıp değişiklikleri değerlendirdikten sonra yaşınıza, bulgulara  ve şüphe derecesine göre testler ister. Bazı durumlarda ele gelen kitleyi değrelendirmek için hem mamografi hem ultrasonografi istenirken genellikle 30 yaş altında sadece ultrasonografi kullanılır. Bütün bunlara rağmen meme kitleleri fibrokistik memede atlanabilir. Bu nedenle günümüzde meme MR ile bu tetkikler desteklenerek altta yatan meme kanserleri daha güven ile tanı alabilmektedir.

Meme MR nasıl çekilir?

Diğer MR incelemelerinde olduğu gibi Meme MR, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Hastalar, memeleri koil/sargı adı verilen bir cihaz içerisinde kalacak şekilde yüzüstü yatarlar.

Koil memelerinizi yerleştirmek ve sıkıştırma olmadan görüntülenmelerine izin vermek için açıklıklara sahiptir. Meme seviyesi cihazın orta kısmına gelecek şekilde hasta yatağı tünele ilerletilir ve inceleme bu pozisyonda gerçekleştirilir.

Toplam inceleme süresi ortalama 13 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. 

İnceleme sırasında genellikle damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

Nasıl tedavi edilir?

Memenin fibrokistik yapıda olması tedavi gerektiren bir durum değildir. Bazen kist büyükse ve ciddi ağrı yapıyorsa kist içindeki sıvı iğne yardımı ile boşaltılır. Bu işlem risk içermez ve hastanın hızla rahatlamasını sağlar.

Nadiren kistik yapının içinde hücrelerden oluşan bir oluşum görülür. Bu durumda kesin tanı için hücrelerden oluşan kısımdan biyopsi yapılır. Şüphe derecesine göre bu alan cerrahi olarak çıkarılabilir.

Fibrokistik meme belirtilerini rahatlatmak için kullanılan ilaçlar  arasında ağrı kesiciler veya antiinflamatuar ilaçlar sayılabilir. Nadiren hormonal düzeni modüle eden ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Meme MR ı nerede çektirebilirim? 

Meme MR Özel Hayat Hastanesinde çekimi yapılabilir bir tetkik olup 444 23 64 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.